dietetyk warszawa
apple.png

Jesteś tutaj:  Start > O nas > Ciekawostki > Nazwy owoców

Nazwy owoców

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Skąd pochodzą nazwy owoców?

owoce

Granat: mimo egzotycznego pochodzenia, nazwa pochodzi od francuskiego pom grena te, co oznacza „jabłko z nasionami”, przy czym warto zaznaczyć ze słowo jabłko (francuskie pomme lub angielskie apple) odnosiło się do każdego owocu, gdyż był to najpopularniejszy owoc w Europie. Dopiero później powstała potrzeba nazwania nowych, często egzotycznych gatunków. Stąd w słowniku możemy jeszcze znaleźć pomidory (z włoskiego pomo d’oro- złoty owoc), pomarańcze (włoskie pomo oraz arancia). Dla osób poszukujących korzeni jabłka w starożytnej Grecji i Rzymie- niespodzianka, używane tam słowa melon (Grecja) oraz malum, malus (Łacina), to źródło nazwy dla melonów właśnie.

Grejpfrut: nazwa jest powiązana z innym owocem, a mianowicie z winogronami. Winogrona (grapes) rosną na drzewach w kiściach, tak samo jest z grejpfrutami (grapes=winogrona + fruits=owoce)

Banany: to jedne z owoców których nazwa zaskakuje. Jego źródłem jest arabskie słowo palec (banan), choć plemiona Afryki mają również podobne nazewnictwo dla tych owoców.

Nektarynka: nazwa pochodzi od słodkiego pokarmu bogów- nektaru

Kiwi: owoce te przez wiele lat nosiły inną nazwę, ale gdy uprawa w znacznym stopniu zdominowała Nową Zelandię, wymyślono nową, która odnosi się do ptaka, który jest symbolem wyspy.

 

Rezerwuj wizytę

Rezerwacja telefoniczna:


poniedziałek-piątek

w godz. 9.00 -19.00

(22) 258 97 47

 

Nasze placówki
placowki

Newsletter

Aby otrzymywać informacje o nowych ofertach i promocjach, prosimy wpisać swój adres e-mail


projekt i realizacja CMS resMedia